Mocny Kadr - jako opolski magazyn fotograficzny zawsze chętnie informuje o wydarzeniach i inicjatywach innych twórczych opolskich instytucji i organizacji kulturalnych, zwłaszcza tych, które lubią sztukę fotograficzną ;) Jednym z nich jest Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu, która co roku, w grudniu gości wystawę World Press Photo stając się swoistą mekką dla amatorów fotografii, nie tylko z Opola. Tym bardziej miło nam poinformować, że GSW, a dawniej Biuro Wystaw Artystycznych obchodzi w tym roku 60-lecie istnienia. Z tej okazji oprócz wystaw cyklicznych Galeria przygotowała wiele wydarzeń podkreślających Jubileusz. Część z nich organizowana jest we współpracy i pod patronatem Prezydenta Miasta Opola – Arkadiusza Wiśniewskiego. Na konferencji prasowej dotyczącej obchodów 60-lecia GSW Prezydent docenił aktywność opolskiego środowiska artystycznego, dzięki któremu Opole staje się miastem o wyjątkowym charakterze.

 Jedno z pierwszych wydarzeń akcentujących 60-lecie GSW jest obecnie tam eksponowana Kolekcja GSW od 1958 roku do dzisiaj - o charakterze historycznym, przybliżająca najważniejsze postacie opolskiej sztuki ostatnich sześciu dekad. To jedyny w swoim rodzaju portret Opola, opolskiego pejzażu i opolskich twórców. Czytelników Mocnego Kadru z pewnością zainteresują prezentowane w ramach tej wystawy kolekcje fotografii Marka Maruszaka i Fryderyka Kremsera.

Wśród kolejnych jubileuszowych wydarzeń w GSW znajdzie się interdyscyplinarny projekt Canti Espositi - I Międzynarodowa Wystawa Piosenki obejmujący wystawy, projekcje filmów, performensy, koncerty, warsztaty i wykłady. 

 O następnych wiosennych wydarzeniach organizowanych przez Galerię z tej okazji będziemy informowali na bieżąco.