Czy nagroda dla Awakening/Przebudzenie w kategorii „Portret” pozostaje trochę w cieniu historycznej nominacji do „Zdjęcia Roku”?

Bez przesady z tą historyczną nominacją (śmiech). Pamiętajmy, że system nominacji to jest relatywnie nowe rozwiązanie. Polacy wielokrotnie byli nagradzani w WPP, więc przypuszczam, że bywali już w ścisłym gronie faworytów, ale my o tym nie wiedzieliśmy. Dla mnie sam fakt, że znalazłem się w finale tego konkursu to jest coś powyżej jakichkolwiek moich oczekiwań. Szczerze mówiąc spodziewałem się, że dostanę na koniec katalog dla uczestnika i tyle. Wiadomość o tym, że jestem nominowany to był absolutny szok i już w zasadzie nie potrzebowałem nic więcej.

Czy zgłaszał Pan już kiedyś propozycje do konkursu WPP? 

Nie. To była w ogóle pierwsza próba z konkursem fotograficznym! 

Read more  →

Nie wiem czy to przypadek, ale 14/02 w BWA w Jeleniej Górze odbył się wernisaż Marka Szyryka - „O pięknie życia”. Instalacje oraz fotografie przenoszą widza w świat młodzieńczych fascynacji i beztroskiego dzieciństwa - utraconego raju, którego większość z nas doświadczyła i który z czasem pozostał tylko ulotnym wspomnieniem. W fotografiach, które Szyryk wykonał, mając kilkanaście lat, uderza dojrzałość spojrzenia i konsekwencja w dokumentowaniu otaczającej go - na pozór banalnej codzienności. Metaforyczny charakter piękna życia uzupełniają współczesne ujęcia - jednak nie chcemy zdradzać zbyt wiele, być może część z Was będzie chciała zobaczyć ekspozycję w BWA (do 25 marca), wiemy też z naszych źródeł, że wystawa już jest zaplanowana w kilku innych miastach, a jesienią będzie ją można zobaczyć w Opolu! Czekamy z niecierpliwością. Autorowi serdecznie gratulujemy!

Read more  →

7/02/2020 W Filharmonii Opolskiej odbył się wernisaż, a ekspozycję można oglądać do końca miesiąca. Autorzy podkreślali, że ta wystawa to w istocie zaproszenie widza do wejścia w macierzyste środowisko projektu (Instagram), gdzie oboje przez cały czas prowadzą swoją kowersację.


Read more  →

Wystawę "W krainie Gabriela Garcí Márqueza" można do końca roku oglądać w LOFT GALLERY w Opolu. Korzystając z obecności autorów: Marka Poźniaka i Janusza Tylmana, przygotowaliśmy krótki materiał z wernisażu.

Tradycyjnie już jesień w Opolu, to czas naszego Festiwalu Fotografii. Właśnie wystartował. Na stronie organizatorów znajdziecie opisy wystaw oraz terminy wernisaży. Ekipa Mocnego Kadu, kolejny rok z rzędu ściśle współpracuje Fundacją 2.8 - stąd bieżące materiały dotyczące kolejnych wydarzeń publikowane będą na profilu FB Festiwalu oraz naszego magazynu. 

Formuła FotoCamp’u sprawia, że nie sposób porównywać go z żadnym innym wydarzeniem, dlatego żeby poczuć atmosferę i zobaczyć czym jest FotoCamp - trzeba tu po prostu być. Z jednej strony program każdego dnia bogaty jest w prelekcje, odbywające się na dużej scenie, z drugiej strony cały czas prowadzone są najróżniejsze warsztaty, od ciemni fotograficznej (Zbyszek Kordys), poprzez fotografię aktu w studio (Arkadiusz Branicki), portret z Lidą Popiel. Uczestnicy zainteresowani reportażem oraz fotografią eventową, mieli do wyboru kilkudniowe warsztaty z Wojtkiem Grzędzińskim oraz Marcinem Zaborowskim. Równolegle przez cały czas była trwały przeglądy portfolio no i oczywiście mniej lub bardziej formalne spotkania. Całość uzupełniały stoiska ze sprzętem oraz usługami branży foto, gdzie do dyspozycji byli specjaliści z większości liczących się marek. Wyjazd na FotoCamp, to czas, który mija bardzo intensywnie również ze względu na to, że ta otwarta formuła spotkań sprzyja nawiązywaniu nowych relacji, poznawaniu ludzi i umacnianiu kontaktów.

 W tym roku Mocny Kadr reprezentował Piotr Chrobak, który zaproszenie organizatora, Marka Arcimowicza - dołączył do ekipy realizującej oficjalną fotorelację wydarzenia. 

Pełna galeria zdjęć z wydarzenia - na stronie FotoCamp.

Kolejna edycja FotoCamp - już za rak 18-21 czerwca 2020.

Za nami kolejna, 16 edycja Rybnickiego Festiwalu Fotografii - już tradycyjnie organizatorzy zaproponowali uczestnikom sporą dawkę atrakcji, zapraszając sławy świata fotografii, były spotkania wystawy, ale i sporo okazji do rozmów - część z nich zarejestrowaliśmy w naszym festiwalowym studio.

Film1

Film 2

Film 3

Film 4

Read more  →

Wiosna zaczyna się w Rybniku! Znamy już nazwiska gości zaproszonych na tegoroczną edycję RFF. Organizatorzy jak co roku przygotowali wiele niespodzianek!

Do 16 grudnia w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, można oglądać zdjęcia prezentowane w ramach tegorocznej edycji World Press Photo Exhibition. Niezależne jury wybrało materiał z ponad 73 tysięcy zdjęć nadesłanych przez 4.548 fotografów z 125 państw.

Gorąco polecamy!

Zapraszamy serdecznie na wyjątkowe wydarzenie. Na zamku w Niemodlinie w najbliższy weekend (28.10.2018 godz. 13:00) odbędzie się wernisaż wystawy Joanny Kogut. Autorka prezentuje projekt, w którym fotografia staje się pretekstem do pomocy charytatywnej. Fundacja Doża skarbonka z zamkiem w Niemodlinie i autorką – są organizatorami wydarzenia. Dzięki Joannie powstał bajkowy cykl zdjęć, w którym rolę główną odgrywają dogi angielskie. Te dostojne i monumentalne psy, świetnie komponują się z historycznymi wnętrzami i barokowymi strojami wykorzystanymi w sesji. Co ciekawe modelami nie byli profesjonaliści, ale sami właściciele i wolontariusze kochający dogi, którym los tych mniej szczęśliwych nie jest obojętny. Podczas wystawy, przewidziano możliwość wsparcia idei Dożej skarbonki. Zapraszamy do oglądania tej bajkowej wystawy. Autorka zdjęć fotografuje ludzi, jest również miłośniczką zwierząt. Jak sama powiedziała - mogła w tym projekcie połączyć dwie swoje największe pasje – fotografię oraz miłość do psów.

Oficjalne otwarcie już w najbliższy piątek 28 września - tradycyjnie w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Jednak pierwsze festiwalowe wydarzenia już za nami. Praktycznie do końca października odbywać się będę wernisaże, spotkania autorskie oraz oraz warsztaty. Wszystko wokół głównego hasła tegorocznej edycji festiwalu "Wolność widzenia".

Szczegółowy program dostępny jest na stronie organizatora.

Bangladesz Indie, w rytmach ukulele, gitary, kontrabasu i perkusji! Już w najbliższy piątek w Prószkowie (woj. opolskie) o godzinie 18:00 odbędzie się otwarcie wystawy połączone z koncertem. Będzie też możliwość osobistego spotkania z autorem - podróżnikiem, fotografem i muzykiem. Zapowiada się wieczór pełen emocji, tak więc serdecznie zapraszamy!

Za nami emocjonujący, długi weekend w Ściegnach koło Karpacza, gdzie przez cztery dni trwał fotograficzny Woodstock, prawdziwe święto fotografii zorganizowane przez Marka Arcimowicza we współpracy z National Geographic. Wyjątkowa formuła tego wydarzenia oraz niesamowita atmosfera sprawiły, że Fotocamp w swojej premierowej odsłonie zgromadził spore grono uczestników, które już po zakończeniu imprezy postanowiło utrzymać kontakt w ramach grupy "Ekipa Fotocamp" na FB.
Dzięki temu znamy już termin przyszłorocznej edycji, która potrwa aż 5 dni i odbędzie się w dniach 12-16 czerwca 2019.

Read more  →

Już w najbliższy czwartek startuje premierowa edycja FOTOCAMP - zapowiada się długi weekend pełen niespodzianek, spotkań, warsztatów, a przede wszystkim dobrej fotografii. Lista zaproszonych gości oraz uczestników, którzy już zapowiedzieli swój udział w wydarzeniu jest naprawdę imponująca! Te cztery dni w Karkonoszach, to z pewnością będzie okazja do spotkań i rozmów z gronem świetnych fotografów z najwyższej półki, a to wszystko w luźnej atmosferze. Nadchodzi zatem wakacyjne święto fotografii, podróży i przygody. Do zobaczenia!

Więcej informacji na stronie organizatora fotocamp.pl oraz na profilu FB;

Zapraszamy do udziału w FOTOMARAT[H]ONIE „Równe prawa to podstawa”, który odbędzie się 23.06.2018 w Opolu. Warto wziąć w nim udział – stawką są atrakcyjne nagrody, a najlepsze zdjęcia zostaną wyeksponowane podczas Opolskiego Festiwalu Fotografii 2018! To już druga edycja wydarzenia organizowanego przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, do którego Mocny Kadr dołączył jako jeden z partnerów. Zmierzcie się z tym wyzwaniem indywidualnie lub w grupie wykonując w 5 godzin 4 zdjęcia na tematy, które poznacie 23.06.2018 r. na spotkaniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu.

Read more  →

Piętnastu wyróżnionych uczestników i 25 zwycięskich zdjęć - tak w liczbach można podsumować tegoroczną - 9 edycję Ogólnopolskiego Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia". Uroczysty wernisaż odbył się 19 kwietnia w Strefie Studenckiej Uniwersytetu Jagielońskiego, a obecni byli zarówno laureaci, jurorzy, jak i goście przybyli z całej Polski, których łączyła wspólna pasja - fotografia.

Read more  →

Po premierze książki "ECHO", która odbyła się w ramach Rybnickiego Festiwalu Fotografii, jej autorzy: Magdalena i Maksymilian Rigamonti - wyruszyli w Polskę, aby osobiście podzielić się emocjami, które towarzyszyły im przez ostatnie lata i zaowocowały publikacją swoistej mapy do miejsc, których już nie ma. Czarno-białe zdjęcia z Wołynia w połączeniu z krótkimi opisami, tworzą wyjątkową, minimalistyczną kompilację wrażeń i skłaniają do refleksji, ale przede wszystkim ocalają przed zapomnieniem.

Read more  →

Już w najbliższy weekend rozpocznie się trzecia edycja Brzeskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej. Impreza potrwa do 29 kwietnia. W tym czasie pokazane zostaną trzy wystawy, zaplanowane są również spotkania autorskie oraz warsztaty.

Read more  →

Tylko do 6 kwietnia można nadsyłać zgłoszenia do 9. edycji Ogólnopolskiego Studenckiego Konkursu Fotograficznego Głębia Spojrzenia. Najlepsze zdjęcia wybierze profesjonalne jury. Na ich autorów czekają atrakcyjne nagrody – kursy, albumy, vouchery, bony zniżkowe i wiele innych. Tegoroczna edycja konkursu to prawdziwa gratka dla miłośników fotografii. Głębia Spojrzenia oferuje wszystkim studentom, którzy fotografią zajmują się amatorsko, możliwość zaprezentowania swoich prac szerokiej publiczności oraz zdobycia atrakcyjnych nagród. Czasem jeden spust migawki może zagwarantować wygraną.

Read more  →

Tę słoneczną festiwalową niedzielę rozpoczęliśmy od spotkania w centum Rybnika z autorami książki „Echo” – Magdaleną i Maksymilianem Rigamonti. Była to jednocześnie premiera książki, do której materiał zrealizowano na zachodniej Ukrainie, dokładnie na Wołyniu, gdzie autorzy jeździli przez cztery lata. Dziś są tam tylko puste miejsca po dawnych polskich osadach i wsiach, bo prawie wszystkie zniknęły w 1943 roku. Można je znaleźć tylko na starych mapach, ale tam materialna jest tylko pustka. Książka jest próbą opowiedzenia historii Wołynia – krainy skażonej śmiercią.

Read more  →