Florian Springer - To The Roots - Mocny Kadr - Opolski Magazyn Fotograficzny

Florian Springer - To The Roots

Categories

Wystawy Mocnego Kadru

Share

Jak nam powiedział, autor - Florian Spring, spędził on ostatnie lata na przemierzaniu mniej znanych i bardziej dziewiczych obszarów naszej planety, co zawiodło go w dziewicze zakątki Himalajów, na Sri Lankę czy do Papua Nowej Gwinei. W podróżach nieustannie towarzyszył mu aparat, a ciekawość świata i ludzi, sprawiała że w każdym z odwiedzanych miejsc starał się poznać panujące tradycje i rytuały, tworząc jednocześnie fotografie, dzięki którym może dziś dzielić się tymi historiami.
W Papua Nowej Gwinei przez kilka tygodni Florian zwrócił swoją uwagę na dwa plemiona, z każdym nich spędził nieco czasu dokumentując ich zwyczaje. Yame zamieszkują obszary górzyste i kilka razy w roku, przywdziewają tradycyjne stroje pra-ojców, malują twarze błotem i popiołem a na głowy zakładają rajskie pióropusze. Drugie z plemion to łowcy krokodyli, zamieszkujący tereny bagniste. Ci myśliwi, żyjący według zasad ustalonych przed wiekami, mają rytm życia i rytuały nierozłącznie związane z ich znakiem rozpoznawczym – krokodylami. Od ceremonii wejścia mężczyzny w pełną dojrzałość, przez rytualne rozcinanie upolowanego łupu, kończąc na upodabnianiu własnego ciała do krokodylej skóry. Biały człowiek z aparatem był dla nich równie egzotyczny jak dla nas krokodyle, więc z pełnym zaangażowaniem współpracowali z autorem przy realizacji tego materiału.

Ten jakże egzotyczny i barwny materiał, pokazywaliśmy w Mocnym Kadrze (Numer 4), a otwarcie wystawy z udziałem autora odbyło się 20/03/2017 w ramach inauguracji Opolskiego Festiwalu Podróżniczego.